Aeroporti i Frankfurtit mbyllet të enjten, shkak greva e stafit të sigurisë

BOTA


Aeroporti i Frankfurtit, më i ngarkuari i Gjermanisë, do të mbyllet për pasagjerët me nisje të planifikuara të enjten për shkak të një greve të stafit të sigurisë të organizuar nga sindikata gjermane Verdi, tha operatori i aeroportit në një deklaratë të mërkurën.

“Fraport u kërkon të gjithë pasagjerëve që fillojnë udhëtimin e tyre në Frankfurt të mos vijnë në aeroport më 7 mars dhe të kontaktojnë kompaninë e tyre ajrore”, thuhet në deklaratë.


Gjermania po përballet me grevë në tre fronte të enjten, me largime të planifikuara gjithashtu nga drejtuesit e trenave të vendit dhe nga stafi tokësor në Lufthansa.

Është vala e fundit e veprimeve industriale që godasin ekonominë më të madhe të Evropës, ku inflacioni i lartë dhe mungesa e punëtorëve kanë vënë një tendosje në negociatat për pagat, duke çuar në greva të përsëritura në sektorin e udhëtimeve./abcnews.al
Skip to toolbar