Anglia në finale, Mbreti Karl III: Na bëtë me zemër. Ndaj Spanjës e mbyllni në 90 minuta

BOTA


Mbreti Charles ka uruar ekipin anglez të futbollit për arritjen në finalen e Euro 2024, ndërsa ka kërkuar që lojtarët të shmangin më shumë dramat e minutës së fundit.

Në një mesazh për skuadrën e Gareth Southgate pas fitores 2-1 të “Tre Luanëve” kundër Holandës, Charles u dërgoi lojtarëve “urimet më të mira” dhe “urimet më të ngrohta” të familjes mbretërore.

Por Mbreti ka ironizuar edhe dramat e minutës së fundit të përjetuar nga tifozët anglezë, duke përfshirë një barazimin në raundin e dytë kundër Sllovakisë dhe triumfin me penallti kundër Zvicrës në çerekfinale, duke u kërkuar atyre të jenë më kujdes për presionin e gjakut të kombit në finale, ku do të përplaset me Spanjën.

Unë dhe gruaja ime bashkohemi me gjithë familjen tonë për t’ju uruar urimet më të ngrohta për arritjen në finalen e Kampionatin Evropian – dhe duke dërguar urimet tona më të mira për ndeshjen e së dielës. Nëse mund t’ju inkurajoj që të siguroni fitoren përpara nevojës për ndonjë gola të mrekullueshëm të minutës së fundit ose të në dramat tjetër penallti, jam i sigurt se stresi nga rrahjet e zemrës kolektive të vendit dhe presionin e gjakut do të lehtësoheshin shumë! Paç fat, Angli”, shkruan Mbreti Charles.Skip to toolbar