Avioni privat u përplas në veri të Moskës, autoriteti rus i Aviacionit: Prigozhin mes pasagjerëve

BOTA


Yevgeny Prigozhin ka humbur jetën pasi ishte në avionin me 9 pasagjerë të tjerë që u rrëzua në veri të Moskës.Autoriteti rus i Aviacionit bën me dije se ka nisur hetimet lidhur me këtë ngjarje, ndërsa sqarojnë se mes listës së pasagjerëve ishte edhe emri i, kreut të Ëagner Yevgeny Prigozhin.“Ka nisur një hetim për rrëzimin e avionit Embraer që ndodhi sonte. Sipas listës së pasagjerëve, mes tyre është emri dhe mbiemri i Yevgeny Prigozhin”, tha Rosaviatsia.

Kujtojmë se Prigozhin udhëhoqi një rebelim jetëshkurtër kundër ushtrisë dhe qeverisë ruse në qershor, por që përfundoi kur presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ndërhyri për të ndërmjetësuar një marrëveshje.

Skip to toolbar