Basha e Meta urojnë Kokalarin: Një zë për Shqipërinë në Parlamentin Europian

Më të fundit


Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e ka telefonuar dhe e ka uruar personalisht Arba Kokalarin, shqiptaren e parë që zgjidhet eurodeputete.

Basha shkruan në facebook se fitorja e Kokalarit është një moment historik ndërsa vlerëson edhe rezultatin e Partive Popullore Europian në këto zgjedhje. Edhe presidenti Ilir Meta ka uruar fitoren e Kokalarit ndërsa shkruan se zgjedhja e saj na bën të gjithëve të lumtur.


“Të dashur miq, sapo urova në telefon Eurodeputeten e parë shqiptare, shqiptaro-suedezen Arba Kokalari që u konfirmua pak çaste më parë si fituesja e mandatit të eurodeputetes për partinë e Moderatëve suedezë, simotrës tonë në Partinë Popullore Europiane!

Natë e paharrueshme për Arbën dhe familjen e saj, natë fitore për Moderatët që konfirmuan 4 eurodeputetë dhe natë historike për të gjithë ne shqiptarët që inagurojmë me Arba Kokalarin praninë shqiptare në ulëset e Parlamentit Europian!

Krenar dhe i lumtur me fitoren e Arbës, ju shpreh mirënjohjen time të gjithë bashkatdhetarëve tanë në Suedi që me votën e tyre e mundësuan këtë moment historik!

Dua po kështu t’ju falenderoj me mirënjohje në emrin tim dhe të Partisë Demokratike, të gjithë ju bashkatdhetarë të nderuar në vendet e BE që me votën tuaj për partitë simotra të PD, rikonfirmuat Partinë Popullore Europiane si forcën e parë politike në Parlamentin e ardhshëm Europian! #ShqipëriaSiEuropa”, shkruan Basha.

“Arba Kokalari, shqiptarja e parë eurodeputete, i bën të lumtur të gjithë shqiptarët dhe meriton mirënjohjen e tyre, jo vetëm si model suksesi në Suedi, por edhe përfaqësimi dinjitoz në Europën e Bashkuar!”, shkruan Meta.

Të dashur miq, sapo urova në telefon Eurodeputeten e parë shqiptare, shqiptaro-suedezen Arba Kokalari që u konfirmua pak…

Gepostet von Lulzim Basha am Sonntag, 26. Mai 2019

Arba Kokalari, shqiptarja e parë eurodeputete, i bën të lumtur të gjithë shqiptarët dhe meriton mirënjohjen e tyre, jo vetëm si model suksesi në Suedi🇸🇪 por edhe përfaqësimi dinjitoz në Europën e Bashkuar!🇦🇱🇪🇺

Gepostet von Ilir Meta am Montag, 27. Mai 2019Skip to toolbar