Partia Demokratike “humb” një tjetër bashki, kryebashkiaku i ri Kavajës hyn në zyrë

Më të fundit


Saga e protestave para ambienteve të Bashkisë Kavajë dhe moslirimi i zyrës nga ish kryebashkiaku Isa Sakja ka marrë fund. Me largimin e protestuesve dhe administratës së bashkisë me mbylljen e orarit zyrat të punës, kryebashkiaku i ri, Redjan Krali ka ndjekur të njëjtën rrugë si homologu i tij në Bashkinë Devoll.

Mbyllja e derës me çelës nga ish kryetari i Bashkisë Kavajë, Isa Sakja nuk ka qenë aspak problem. Në prani të mbështetësve të tij dhe policisë është bërë hapja e bravës nga specialistë duke lejuar futjen e Redjan Kralit në zyrën e tij të re, që do e mbajë për 4 vitet e ardhshme.


Redjan Krali, i cili kandidoi nën logon e PS, doli nga zgjedhjet e 30 qershorit , ndërsa u betua ditën e martë në prani të këshillit bashkiak Kavajë për detyrën e tij të re. Betimi i tij u shoqëruar me protesta dhe disa përplase të militantëve me policinë, si një taktikë e PD për të mos liruar zyrat.

Bashkitë që dikur drejtoheshin nga PD, kanë vendosur të mos lirojnë zyrat me arsyetimin se nuk njohin 30 qershorin dhe janë në zbatim të dekretit të presidentit Meta, i cili e çdekretoi atë datë dhe vendosi 13 tetorin si datë të re zgjedhjesh vendore.
Skip to toolbar