Baze: “Ish-ambasadorët” që kërkojnë të zbojnë SHBA nga Kosova 

Më të fundit


Këshilli i Ambasadorëve shqiptarë, një organizatë joqeveritare e cila vlen vetëm për të kuptuar qëndrimet diplomatike të Ilir Metës dhe Sali Berishës, ka bërë sot një deklaratë e cila nuk ka lidhje as me diplomacinë dhe aq më tepër me këshillat që ish-diplomatët duhet të japin për tensione të nxehta si ai në Veri të Kosovës. 
Këshilli i kërkon SHBA dhe Bashkimit Evropian të jenë “neutral” në qëndrimet e tyre ndaj gjendjes në veri. “Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i bën thirrje faktorit ndërkombëtar të ruajë neutralitetin dhe të mbështesë Republikën e Kosovës që të vendosë sundimin e ligjit dhe të kushtetutës në të gjithë territorin e saj.” 
E ka bërë publik këtë qëndrim pas qëndrimit të ashpër të SHBA ndaj qeverisë së Albin Kurtit për përdorimin e forcës në veri për të konstituar komunat me shumicë serbe që do drejtohen nga shqiptarë për shkak të bojkotit serb. 
Pra gjithë institucionet më të rëndësishme perëndimore përfshi Sekretarin Blinken janë qartazi dhe ashpër kundër qeverisë së Kosovës, për shkak se janë pro Kosovës si shtet dhe duan ta shpëtojnë atë. 
Kërkesa e “ambasadorëve në pension” shqiptarë që Perëndimi të mbajë duart larg Kosovës, është kërkesa më antishqiptare që ndonjë institucion shqiptar ka bërë ndonjëherë për Kosovën. 
Duke i thënë SHBA dhe BE të jenë neutral ndaj situatës në Kosovë, do të thotë t’ia lësh fushëbetejën në Kosovë ndeshjes direkte mes Kosovës dhe Serbisë, që është një ndeshje e humbur pa filluar.  
Kosova është shtet pikërisht se në betejën e saj me Milosheviqin dhe Serbinë përdori aleancën me Perëndimin. Ibrahim Rugova dhe më pas UÇK ja dolën ta kthejnë perëndimin në anën e tyre duke e bërë jo neutral, por të njëanshëm me Kosovën kundër Serbisë dhe arritën të çlirojnë Kosovën. Arritën po ashtu për 24 vite të konsolidojnë pavarësinë e Kosovës në aleancë me Perëndimin. 
Kjo ideja e ambasadorëve tanë që Perëndimi të jetë neutral me Kosovën, dhe të mos ndërhyjë në punët e brendshme të saj , është e vetmja kërkesë që Milosheviqi ka pasur ndaj Perëndimit nga dita e parë deri sa mbylli sytë. 
Kaq donte. Vetëm që Perëndimi të ruante neutralitetin. 
Por perëndimi nuk është neutral kur një i çmendur kërkon t’i vërë zjarrin vendit për lavdinë e tij dhe për interesa të tij. 
Duke mos qëndruar neutral ndaj Albin Kurtit, Perëndimi po rreshtohet në anën e Kosovës dhe shqiptarëve dhe jo kundër tyre. Nëse do të qëndronte neutral, dhe nëse nuk frenonte Serbinë, sot në Veri të Kosovës nuk kapardiseshin kukullat shqiptare të Albin Kurtit, por do ishin tanket e Vuçiqit. 
Është pikërisht ky qëndrim i ashpër i SHBA dhe BE ndaj Albin Kurtit që u jep të drejtë atyre të ndalin Serbinë dhe të marrin përsipër zgjidhjen e konfliktit. 
Ata janë të ashpër me Kurtin se duan të mbrojnë Kosovën nga Serbia. Këto llomotitjet sovraniste që “Kurti ka të drejtë të ushtrojë sovranitetin në Veri, që ka të drejtë të emërojë kryetarë bashkish që nuk përfaqësojnë popullin e broçkulla të tjera, i kemi dëgjuar dhe tridhjete vite më parë në Kosovë, kur Milosheviqi vendoste “sovranitetin” mbi Kosovën dhe emëronte kukulla të tij si të zgjedhur të shqiptarëve. 
Perëndimi nuk ndenji neutral atëherë dhe as tani.  Milosheviqi ju lut shumë Perëndimit të qëndronte dhe atëherë neutral por nuk ja doli dot. Nuk di si do t’ia dalin këta ish-ambasadorët tanë që kërkojnë ta lënë fatin e Kosovës në dorë të Albin Kurtit e Vuçiqit. Mision të vështirë kanë marrë përsipër. 
E di që shumica e tyre i kanë borxh Berishës e Metës se i kanë bërë ambasadorë, por nuk kanë pse flasin në emër të tyre. Le ta lënë Berishën dhe Metën ta thonë vet këtë tezë tërësisht antishqiptare që kërkon që Perëndimi të mbaj duart larg nga Kosova.  
Se në gojë të Berishës dhe Metës kjo duket origjinale, si një pisllëk,  kurse në gojë të ish ambasadorëve duket si një gomarllëk. Skip to toolbar