BE bashkohet me SHBA në hapjen e korridorit të ndihmës detare në Gaza

BOTA


“Bashkimi Evropian po planifikon të hapë një korridor ndihme urgjente detare nga Qiproja në Gaza këtë fundjavë në një përpjekje të përbashkët me aleatët përfshirë SHBA-në”. Kështu u shpreh Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shkruan CNN.

“Tani jemi shumë afër hapjes së korridorit, shpresojmë këtë të shtunë, këtë të diel, dhe jam shumë e lumtur që shoh që operacioni fillestar pilot do të nisë sot,” u tha ajo gazetarëve në Larnaka, në Qipro.


Kjo erdhi pasi presidenti amerikan Joe Biden zbuloi planet për të krijuar një port të përkohshëm në bregun e Gazës. Gjermania, Greqia, Italia, Holanda, Republika e Qipros, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Mbretëria e Bashkuar do të bashkojnë përpjekjet për të nisur korridorin, sipas një deklarate të lajmeve të BE-së.

Operacioni “kompleks” do të “koordinohet ngushtë me Qeverinë e Izraelit”, thuhet në deklaratë./abcnews.al
Skip to toolbar