Biden i quan rebelët Houthis një organizatë terroriste: Do përgjigjemi nëse ata vazhdojnë

BOTA


Presidenti amerikan, Joe Biden e cilësoi Houthin si një organizatë terroriste. Kjo deklaratë vjen pas sulmeve ajrore me avionë luftarakë, anije dhe nëndetëse amerikane dhe britanike në Jemen gjatë natës.

Biden tha se do të SHBA-të do të përgjigjen nëse rebelët vazhdojnë sjelljet e tyre të papranueshme.


Presidenti amerikan, i cili u pyet nga gazetarët në margjinat e një udhëtimi në Pensilvani, në verilindje të Shteteve të Bashkuara, se çfarë mesazhi kishte për Teheranin pas sulmeve kundër rebelëve Houthi, të cilët i mbështesin iranianët, u përgjigj: “Unë e kam dërguar tashmë mesazhi im në Iran”.

Biden tha gjithashtu se ai beson se sulmet e SHBA kundër Houthis në Jemen nuk kanë shkaktuar viktima civile. “Unë besoj se nuk ka pasur viktima civile, kjo është edhe arsyeja pse (sulmet) janë të suksesshme,” tha ai në një bisedë të shkurtër me gazetarët.
Skip to toolbar