Blinken: Padia për gjenocid kundër Izraelit nuk ndikon në bashkëpunimin midis SHBA-së dhe Afrikës së Jugut

BOTA


Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken tha këtë të enjte se padia kundër Izraelit për gjenocidin e palestinezëve, të cilën Afrika e Jugut e dorëzoi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) dhe që SHBA e konsideron të pabazuar, nuk e pengon Uashingtonin të vazhdojë bashkëpunimin me Pretoria.

Nesër, të premten, GJND-ja do të marrë vendim për masat emergjente të kërkuara nga Republika e Afrikës së Jugut.


Gjykata e lartë e OKB-së mund të urdhërojë potencialisht Izraelin të ndalojë operacionin e tij ushtarak në Gaza, të shkaktuar nga sulmet e Hamasit më 7 tetor në territorin jugor izraelit.

Blinken, i cili e konsideron të pabazuar padinë e Pretorias kundër Izraelit, një aleat i SHBA-së, tha se “ky qëndrim nuk ka ndryshuar”.

“Natyrisht që marrëdhënia jonë me Afrikën e Jugut është shumë jetike dhe është një marrëdhënie shumë e gjerë dhe e thellë që mbulon shumë fusha. “Kur ka mosmarrëveshje për një temë të caktuar, kjo nuk e pakëson punën që po bëjmë së bashku,” u tha ai gazetarëve në kryeqytetin e Angolës, në ditën e fundit të një turneu afrikan që nuk përfshinte një vizitë në Afrikën e Jugut.

Izraeli është zotuar të “shkatërrojë Hamasin” dhe po kryen një operacion të madh ushtarak në Gaza, ku janë vrarë 25.700 palestinezë, shumica prej tyre gra, fëmijë dhe të mitur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje.

Më shumë se 1,140 njerëz, shumica civilë, u vranë në sulmet e Hamasit në jug të Izraelit, që nisi luftën më 7 tetor, dhe 250 u rrëmbyen dhe u dërguan në Rripin e Gazës. Janë ende 132 prej tyre në robëri, por besohet se 28 nuk jetojnë më./abcnews.al
Skip to toolbar