Blogerët italianë: Zbuloni Shqipërinë, destinacionin magjepsës

AKTUALITET


A keni ëndërruar ndonjëherë të shkoni me pushime në plazh pa menduar se sa do t’ju kushtojë argëtimi? Epo, ekziston një mënyrë për të jetuar ëndrrën e verës pa e sforcuar buxhetin tuaj, sipas një artikulli të botuar në blog-un italian “Porretta Soul”.

Ja një perlë që jo të gjithë e njohin! Me ardhjen e pushimeve, mendimi i rërës së ngrohtë dhe detit blu përkëdhel imagjinatën tuaj. Problemi, si gjithmonë, është buxheti.


Por, ne kemi zbuluar se ka ende destinacione magjepsëse ku mund të kaloni pushimet tuaja me çmime të përballueshme.

Alternativa e momentit? Shqipëria, me plazhet e saj magjepsëse dhe çmimet dukshëm më të lira se destinacionet e tjera.

Vitin e kaluar, Shqipëria ishte destinacioni i preferuar i shumë udhëtarëve, veçanërisht i atyre që donin të kursenin para.

Pikërisht në Sarandë, një qytet bregdetar piktoresk i Shqipërisë, ndodh magjia.

Ju mund të akomodoheni në një hotel me tre yje – Vila Era Beach – për vetëm 20 euro nata.

Dhomat e hotelit ofrojnë hapësirën e nevojshme, madje edhe një kopsht apo tarracë private.

Restoranti i hotelit ofron shërbime me çmime të përballueshme.

Pushimet e lira nuk janë një legjendë urbane, por një realitet për ata që dëshirojnë të pushojnë buzë detit pa shtrënguar buxhetin e tyre.

Me plazhe që të rrëmbejnë zemrën dhe një det që të përkëdhel vështrimin, Saranda është zgjedhja e duhur për ata që duan të kursejnë para dhe të shijojnë cilësinë.

Të gjesh veten në Sarandë këtë verë nuk është thjesht një hipotezë e largët, por një mundësi konkrete.

Saranda nuk duhet të mungojë në listën tuaj të vendeve më të mira për të kaluar pushimet këtë verë. Saranda mund të jetë ‘bileta juaj e artë’!

Kush do ta mendonte se Shqipëria do të bëhej vendpushimi i ri veror “Eldorado” për kursimtarët?

Të udhëtosh është si të ëndërrosh. Ndryshimi është se jo të gjithë, pasi zgjohen, kujtojnë diçka, ndërsa të gjithë kur kthehen nga një udhëtim, kanë një kujtim të pashlyeshëm në mendjen e tyre”, sipas Edgar Allan Poe.

Shqipëria është një shembull i qartë i një vendi ku turizmi po ndryshon imazhin e tij, duke lëvizur drejt destinacioneve alternative të afta për të ofruar gjithçka dhe me çmime të përballueshme.

Saranda, me plazhet dhe mikpritjen e saj të ngrohtë, është destinacioni ideal për ata që kërkojnë pushime ekzotike vetëm ‘një hap larg shtëpisë’.

Në një botë me ritme të shpejta, ndonjëherë është e nevojshme të ndaleni dhe të merrni në konsideratë destinacione më pak të njohura, por jo më pak magjepsëse.

Saranda dhe Shqipëria janë gati të na surprizojnë, duke na ofruar një verë të paharrueshme mes dallgëve të detit të kristaltë dhe komoditetin e një qëndrimi që ‘respekton portofolin tonë’.
Skip to toolbar