Bullgaria ndalon importin e naftës ruse

BOTA


Bullgaria ndaloi të premten importet e naftës nga Rusia si pjesë e embargos së Bashkimit Evropian për pushtimin e Ukrainës nga Moska, sipas gazetës bullgare, Novinite.

Në fund të vitit 2022, BE-ja i dha Bullgarisë – e cila është anëtare e bllokut – një përjashtim dy-vjeçar nga embargoja ndaj naftës së papërpunuar ruse, e cila fillimisht ishte caktuar të zgjaste deri në fund të vitit 2024.


Megjithatë, parlamenti i Bullgarisë votoi në dhjetor për të ndaluar të gjitha importet e naftës së papërpunuar ruse duke filluar nga ky muaj.

Plani i vendit ballkanik për ndërprerjen e naftës së furnizuar nga Rusia parashikonte një reduktim prej 50% të importeve duke filluar nga janari dhe një reduktim shtesë prej 25% duke filluar nga shkurti.

Tregtarët thanë muajin e kaluar se Bullgaria do të zëvendësonte importet e naftës ruse me naftën e papërpunuar të Kazakistanit, Irakut dhe Tunizisë./abcnews.al
Skip to toolbar