Çfarë po ndodh me kabinetin britanik – shkarkime dhe rikthime

BOTA


Kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak, kreu një riorganizim dramatik të kabinetit të hënën, duke shkarkuar sekretaren e tij të brendshme, Suella Braverman, duke e rikthyer ish-kryeministrin, David Cameron, në zemër të qeverisë pas një mungese shtatëvjeçare nga politika.

Sekretarja e Brendshme e linjës së ashpër u shkarkua herët në mëngjes të hënën, pasi bëri komente nxitëse në lidhje me policimin e protestave pro-palestineze në qendër të Londrës gjatë fundjavës.


Mandati i saj u shoqërua me skandale dhe komente përçarëse, të cilat kishin shkaktuar prej kohësh fraktura në qeverinë e Sunak.

Sunak më pas njoftoi se po e kthente Cameron në politikën e vijës së parë si sekretar i jashtëm, në një lëvizje mahnitëse që ka pak paralele në historinë e fundit politike britanike.

Cameron shërbeu si kryeministër nga viti 2010 deri në vitin 2016, duke dhënë dorëheqjen pasi Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian në një referendum që ai kishte thirrur.

Kryeministria e tij përcaktoi kursin e 13 viteve të sundimit konservator, por kaosi i vetëshkaktuar i referendumit të Brexit dhe pasojat e tij e hodhën partinë në vite paqëndrueshmërie nga të cilat ajo ende po përpiqet të dalë.

Downing Street konfirmoi se James Cleverly, ish-sekretar i Jashtëm, do të marrë detyrën nga Braverman, një ndryshim që bëri hapësirë për kthimin e jashtëzakonshëm të Cameron në kabinet.

Braverman kishte shërbyer si ministre e Brendshme e Sunak gjatë mandatit të tij në Downing Street, por retorika e saj konfrontuese ndaj migrantëve, protestuesve, policisë dhe madje edhe të pastrehëve kishte shkaktuar përçarje në qeveri dhe nxiti spekulime se ajo po komplotonte një ofertë të ardhshme për udhëheqje.

Komentet e Braverman-it mbi policimin dhe kritikat e saj të ashpra ndaj tubimit pro-palestinez të së shtunës u kritikuan nga figura në të gjithë spektrin politik.

Largimi i saj nga qeveria vjen pasi partia e Sunak mbetet thellësisht jopopullore mes votuesve, me sondazhet që sugjerojnë se konservatorët po shkojnë drejt një humbjeje potencialisht katastrofike elektorale vitin e ardhshëm.

Sunak me sa duket ka luajtur kumar se kthimi i Cameron në grup do të projektonte një stabilitet që i ka munguar Westminsterit për disa kohë.

Por rrezikon të thellojë një këndvështrim në një pjesë të madhe të publikut se partisë i ka mbetur pa ide.

Cameron dha dorëheqjen si deputet pak pasi u largua nga Downing Street, që do të thotë se mbretit Charles iu kërkua të miratonte me shpejtësi ngjitjen e tij në Dhomën e Lordëve të hënën në mënyrë që ai të bëhej ministër.

Kthimi i tij në kabinet është një kthesë tronditëse në një karrierë politike me ndikim që kishte përfunduar në dukje dhe papritmas shtatë vjet më parë.
Skip to toolbar