CNN: Kina miraton shitjen e “ilaçeve popullore” për të trajtuar COVID-19

BOTA


Kina ka miratuar tre ilaçe popullore për kurimin e COVID-19, raporton CNN. Lajmi është bërë i ditur nga Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Kjo e fundit përdori një procedurë të posaçme miratimi për tre produktet, të cilat sipas tyre “ofrojnë mundësi shumë të mira për trajtimin e të sëmurëve me COVID”.

Produktet bimore, besohet se e kanë origjinën nga “recetat e lashta kineze”. Ata i janë nënshtruar sipas mediave një testi të specializuar dhe janë konsideruar efikase ndaj koronavirusit. Kritikë të shumtë në Kinë, pretendojnë se nuk ka argumente të forta, për efikasitetin e këtyre trajtimeve popullore.


“Mjekësia tradicionale është një thesar i civilizimit kinez që mishëron mençurinë e kombit dhe njerëzve të tij”, Është shprehur presidenti kinez Xi Jinping, në një deklaratë për mediat në tetor të 2019-ës.

Në artikullin e CNN, trajtohet më tej se dhjetëra mijëra pacientë të infektuar me COVID-19 në Kinë, janë trajtuar me ilaçe bimore, krahas barnave farmaceutike të licencuara për trajtimin e sëmundjes së rrezikshme.
Skip to toolbar