COVID-19, Bota në pragun e 11 milionë të infektuarve, 519 mijë viktima

BOTA


Virusi vdekjeprurës shpërtheu në Kinë prej në fund të dhjetorit të 2019 e në mars të 2020 në mbarë botën, por Covid-19 vijon të jetë ende një kërcënim për botën. Deri më tani në gjithë globin janë infektuar 10,812,822 persona. Ndërkohë 519,118 të tjerë kanë humbur jetën. Lajm i mirë është se betejën me COVID-19 e kanë fituar 6,034,257 qytetarë.


Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ndër vendet më të prekura nga pandemia. Aktualisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë 2,779,953 të infektuar dhe janë shënuar 130,798 vikitma, ku vetëm në 24 orët e fundit në këtë vend janë regjistruar mbi 50 të infektuar.

Por numri i personave të shëruar nga koronavirusi në mbarë botën i ka kaluar mbi 6 milionë.

Sipas të dhënave në faqen e internetit “Worldometer”, e cila mbledh shifrat mbi pandeminë, deri më tani në botë betejën me koronavirusin kanë arritur ta fitojnë 6.032.985 persona.

Dhjetë vendet me numrin më të lartë të të shëruarve janë:

SHBA (1.164.680),

Brazili (916.147),

Rusia (422.931),

India (359.896),

Kili (245.443),

Irani (191.487),

Italia (190.717),

Gjermania (179.800),

Peru (178.245)

Turqia (175.422).