Dëgjonte muzikë K-Pop, ekzekutohet publikisht 22-vjeçari në Korenë e Veriut

BOTA


Koreja e Veriut ka ekzekutuar njw 22-vjeçar, pasi ky i fundit dwgjonte muzikw dhe shihte filma koreano jugor. Siç raporton Independent, burri vinte nga një provincë në Korenë e Veriut dhe u ekzekutua publikisht në vitin 2022 për dëgjimin e 70 këngëve të Koresë së Jugut, duke parë tre filma dhe më pas ua shiti të tjerëve.

Informacioni u publikua në raportin e të drejtave të njeriut të Koresë së Veriut të publikuar të enjten nga Ministria e Unifikimit e Koresë së Jugut.Raporti është një përmbledhje e dëshmive të 649 dezertorëve të Koresë së Veriut, duke theksuar goditjen brutale të Penianit ndaj ndikimit perëndimor dhe rrjedhës së informacionit në vend. Koreja e Veriut ndalon muzikën K-pop (muzika pop nga Koreja e Jugut) sepse e konsideron atë një “ndikim keqdashës” nga kultura perëndimore.

Ky ndalim u forcua më tej sipas një ligji të ri që ai miratoi në vitin 2020, i cili ndalon “ideologjinë dhe kulturën reaksionare”. Por Koreja e Veriut ka hedhur poshtë kritikat për abuzimet e rënda të të drejtave të njeriut nga qeveria, duke e quajtur atë pjesë të një komploti për të rrëzuar udhëheqjen.

Praktika të tjera “reaksionare” të penalizuara përfshijnë zakonet e Koresë së Jugut, si p.sh. veshjet e nuseve me fustane të bardhë, dhëndërit që mbajnë nusen, syze dielli dhe pirja e alkoolit nga gotat e verës.

Sipas raportit, koreano-veriorët në mënyrë rutinore i nënshtrohen kontrolleve të telefonave celularë për drejtshkrimin e emrave në kontaktet e tyre në celular, si dhe nëse përdorin zhargon./abcnews.alSkip to toolbar