Deklarata e Dodik, reagon ambasadori i SHBA-së në Bosnjë dhe Hercegovinë

AKTUALITET


Ambasadori i SHBA-së në Bosnjë dhe Hercegovinë, Michael Murphy ka reaguar pas deklaratës së kreut të Republikës Srpska, Millorad Dodik, i cili tha se “serbët duhet të kenë një shtet të vetëm”, pjesë të së cilit, sipas tij, duhet të jenë edhe Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina.

Përmes një komunikimi për mediat, kryediplomati amerikan shprehet se SHBA-ja nuk do të qëndrojë duarkryq ndërsa Dodik dhe miqtë e tij politikë përpiqen të copëtojnë strukturën e BiH, të destabilizojnë vendin dhe rajonin dhe të pengojnë përparimin e vendit drejt BE-së.


Milorad Dodik, Presidenti i entitetit të Republika Srpska të Bosnjës “po bllokon qeverinë, kërcënon paqen dhe kërkon të shantazhojë ose ngacmojë liderët e tjerë politikë të vendit dhe komunitetin ndërkombëtar”, tha ambasadori Murphy.

“Ne jemi të vendosur të mbrojmë sovranitetin, integritetin territorial dhe karakterin multietnik të Bosnje dhe Hercegovinës”, shtoi ai.
Skip to toolbar