Dhjetë tentativat për vrasje të liderëve të mëdhenj që tronditën botën

BOTA


E gjithë bota u alarmua nga atentati ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico, të mërkurën, i cili është i pari kundër një lideri europian që nga viti 2003, kur u vra kryeministri serb Zoran Gjinxhiç.

Por ka pasur një sërë atentatesh kundër liderëve politikë në histori.


Udhëheqës shtetesh, politikanë të rëndësishëm në histori, të cilët arritën t’u mbijetonin atentateve të organizuara, të cilat ishin për shkak të kundërshtarëve të tyre politikë, ose të njerëzve që nuk ishin dakord me politikat që ata zbatuan.

Historia mund të kishte qenë ndryshe nëse vrasësit do të kishin pasur sukses

  1. Ronald Reagan

Ish-presidenti amerikan Roland Reagan ishte në shënjestër. Ngjarja ndodhi më 30 mars 1981 kur John Hinckley qëlloi me gjakftohtësi presidentin e atëhershëm amerikan. Plumbi kaloi drejt e në zemër.

Hinckley donte t’i bënte përshtypje aktores Jodie Foster, më të cilën kishte pasur një lidhje me të

  1. Gamal Abdel Nasser

Objektivi ishte ish-presidenti egjiptian Gamal Abdel Nasser. Sulmi ndodhi më 26 tetor 1954, kur një vëllazëri myslimane tentoi ta vriste atë gjatë një fjalimi.

Grupi u gjet dhe u arrestua pak më vonë.

  1. Benito Musolini

Objektivi i sulmit ishte kreu i shtetit fashist italian, Benito Mussolini. Ndaj tij u bënë disa atentate, por ai arriti të mbijetonte në të gjitha rastet.

Ai u mbijetoi dy të shtënave dhe një sulmi me bombë në vitin 1926. Duke përfituar nga sulmet kundër tij, Musolini i përdori ato për propagandë, për të konsoliduar më tej pozicionin e tij në arenën politike italiane.

  1. Pervez Musharraf

Objektivi ishte oficeri i ushtrisë pakistaneze dhe presidenti i vendit, Pervez Musharraf.

Ai arriti t’i mbijetonte dy bombardimeve në vitin 2003, ndërsa në vitin 2007, një snajperist u përpoq, por pa sukses, të rrëzonte avionin në të cilin ndodhej. Duhet theksuar se në sulmin e dështuar me bombë kundër tij më 25 dhjetor 2003 mbetën të vrarë 16 kalimtarë.

Ai arriti të mbijetonte.

  1. Harry Truman

Në shënjestër ishte edhe ish-presidenti amerikan Harry Truman. Sulmi ndodhi më 1 nëntor 1950. Pas atentatit qëndronin dy nacionalistë portorikanë. Gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë dhe rojen personale të presidentit njëri prej të dyve humbi jetën.

  1. Charles de Gaulle

Presidenti francez Charles de Gaulle kishte qenë disa herë objektiv i sulmeve nga grupe të ndryshme që po përpiqeshin të sabotonin revolucionin algjerian. Ai arriti t’i mbijetojë një bombardimi në 1961 dhe të shtënave një vit më vonë.

  1. Papa Gjon Pali II

Papa Gjon Pali II ishte gjithashtu objektiv i një sulmi vrasës. Sulmi ndodhi më 13 maj 1981, kur Mehmet Ali Agca e qëlloi 4 herë.

Thashethemet pas sulmit pretendonin se pas tij qëndronte Bashkimi Sovjetik.

3.Franklin Roosevelt  

Objektivi i një sulmi vrasës ishte ish-presidenti amerikan Franklin Roosevelt. Sulmi ndaj tij ndodhi më 15 shkurt 1933 kur një avokat i papunë i dëshpëruare qëlloi, por nuk arriti ta godiste. Megjithatë, ai vrau pesë persona të tjerë, përfshirë kryetarin e bashkisë së Çikagos.

2.Vladimir Lenin 

Udhëheqësi i Rusisë dhe kreu i Partisë Komuniste, Vladimir Lenin, u vu në shënjestër në fillim të mandatit të tij. Atentati ndaj tij u bë më 30 gusht 1918, gjatë një fjalimi.

35-vjeçarja Fania Kaplan, e cila vinte nga një familje e madhe e varfër, e qëlloi por nuk e plagosi. Hakmarrja e bolshevikëve nuk vonoi.

1.Adolf Hitler

Udhëheqësi i Gjermanisë naziste, Adolf Hitleri, arriti t’i mbijetojë atentateve të shumta ndaj tij. Atentati më i famshëm ndodhi më 20 korrik 1944, me dërgimin e një çantë me eksploziv.

Pavarësisht shpërthimit, Hitleri arriti të shpëtonte vetëm me disa lëndime sipërfaqësore. Autori ishte një oficer i ushtrisë gjermane 36-vjeçar, kolonel Claus Schenk Graf von Stauffenberg.

Çanta me bombë ishte vendosur nën tavolinë ndërsa Hitleri po shqyrtonte planet e luftës.

Pak para shpërthimit, çantë e tij ishte zhvendosur pas tavoline larg Hitlerit. Katër gjermanë u vranë në shpërthim dhe shumë të tjerë mbetën të plagosur, por Hitleri arriti të mbijetonte.
Skip to toolbar