“Do reagojmë ashpër”, Koreja e Veriut: Stërvitjet amerikane e kanë çuar situatën në vijë të kuqe 

BOTA


Koreja e Veriut ka kërcënuar me një “reagim shumë të ashpër” ndaj forcimit të mëtejshëm të stërvitjeve të përbashkëta ushtarake nga Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat u njoftuan këtë javë me rastin e vizitës në Seul nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut tha të enjten se stërvitjet nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj e kanë çuar situatën në një “vijë të kuqe ekstreme” dhe kërcënojnë ta kthejnë gadishullin në një “arsenal të madh lufte dhe një zonë kritike lufte”.


Deklarata, e transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA, tha se Pheniani nuk ishte i interesuar për dialog për sa kohë që Uashingtoni ndjek politika armiqësore.

“Situata ushtarake dhe politike në gadishullin korean dhe në rajon ka arritur një vijë të kuqe ekstreme për shkak të manovrave të pamatura konfrontuese ushtarake dhe akteve armiqësore të SHBA-së dhe forcave të saj vasale”, tha një zëdhënës i ministrisë pa emër në deklaratë.
Skip to toolbar