Drafti i opozitës për hapjen e listave 100%, Minxhozi: Rama ka bërë një gabim të rëndë

Më të fundit


Analisti Skënder Minxhozi i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka analizuar lëvizjen më të fundit të opozitës për të hedhur në tryezën e Këshillit Politik një draft për ndryshimet në Kodin Zgjedhor , 3 ditë para se mazhoranca të çonte të sajin në Kuvend.

Minxhozi thotë se me përmbajtjen e draftit që kërkon një hapje të listave 100%, opozita ka kapur dëshirën popullore dhe është identifikuar me të, por thotë se e vonoi që të fuste mazhorancën më thellë në propozimin e vet.


Ndërkohë ai vë re një gabim tek Rama, që thotë se është i pashpjegueshëm dhe i rëndë, për faktin se është rreshtuar kundër gjithë spektrit politik. Madje sipas tij, edhe reagimi i SHBA ka ardhur për këtë arsye, dhe tashmë Minxhozi thotë se është e qartë që çdo ndryshim përtej ‘5 qershorit’ duhet të bëhet me konsensus.

”Duke parë propozimin konkret, deri tani ajo u sfidua nga pala tjetër. Duke parë propozimin, opozita është në një pozitë të drejtë, me një dëshirë popullore. Kur bëhet fjalë me reformimin e zgjedhjeve, janë teknikalitetet që as nuk i duhen.

Jo partitë të caktojnë personat që shkojnë në parlament. Ne kishim një sistem absurd ku deputetët ishin të emëruar. Dhe garë mes palëve kishte vetëm në disa zona. Ndërkohë gjithë listat ishin të zgjedhura.

Opozita kapi dëshirën popullore, u identifikua me të. Por e vonoi që ta fuste mazhorancën më thellë në propozimin e vet. Mendoj që PS pra është pashpjegueshme të kuptohet se pse Rama vendosi të rreshtohet kundër spektrik politik. Ky është një gabim i rëndë. Për këtë ka qenë dhe reagimi i ambasadës. Tani që njëra palë është qeveria vendoset para spektrit politik, dhe tani duhet të flasin qartë, ftojnë për një tryezë pasi çdo ndryshim përtej 5 qershorit duhet të bëhet me konsensus.”- tha Minxhozi.
Skip to toolbar