Dy shqiptarë zënë në gjumë italianët, arratisen nga burgu i sigurisë së lartë

AKTUALITET


Dy shqiptarë të dënuar në Itali kanë arritur të arratisen nga një burg i sigurisë së lartë, duke përfituar nga pakujdesia e autoriteteve vendase. Ervis Markja, 26 vjeç dhe Adriatik Gega, 28 vjeç,  janë arratisur nga burgu i sigurisë së lartë “Novelli” në Carinola , rreth orës 3 të mëngjesit të sotëm. Nuk dihet ende dinamika e ngjarjes, por nga mediat italiane deklarohet se kanë arritur të presin hekurat e dritares së qelisë për tu arratisur.

Ervis Markja u arrestua në janar 2016 së bashku me dy persona të tjerë, të identifikuar pas një arratisjeje në të cilën kishin sulmuar një makinë policie. Ai u arrestua në Carinola për mbajtje të mallrave të vjedhura dhe mosbindje ndaj urdhrit të punonjësve të policisë.


Ndërsa Adriatik Gega u arrestua në vitin 2012 në krahinën e Beneventos. Asokohe ai ishte rreth 20 vjeç akuzohej se ishte pjesë e një bande të specializuar për grabitje në shtëpi së bashku me tre të tjerë të bllokuar me të. Ai u arrestua në Caserta për mbajtje të mallrave të vjedhura, rezistencës ndaj zyrtarëve publikë, lëndimeve personale dhe vjedhjes .

Kontrolle janë duke u ushtruar nga forcat e policisë  në  stacionet hekurudhore dhe ato të transportit publik në përgjithësi, kjo sepse dyshohet se ata mund të përpiqen të largohen me tren ose me autobus. Gjatë natës patrullat dhe pikat e kontrollit u ngritën në Carinola dhe përgjatë rrugëve kryesore të rrethinës.
Skip to toolbar