Dy vjet pas pushtimit të Rusisë, ukrainasit e rraskapitur refuzojnë të dorëzohen

BOTA


Nga James Waterhouse, BBC News, në Kryvyi Rih, Ukrainë

Përkthehet si “bri i shtrembër”, por Presidenti Zelensky e quan Kryvyi Rih “shpirti dhe zemra e tij e madhe”.


Ai e vlerëson këtë qytet të ashpër, industrial për formimin e karakterit të tij. Ai u rrit në një bllok të gjerë apartamentesh të njohur si Anthill.
Kur qëndroni përballë kësaj strukture të tmerrshme, udhëtimi i Volodymyr Zelensky nga ky mjedis te lideri i kohës së luftës ndihet i jashtëzakonshëm.

“Dua që lufta të përfundojë së shpejti,” thotë Vita, e cila jetonte pranë prindërve të Zelensky. “Ai është një djalë normal, i mirë që lufton për njerëzit. Unë vetëm dua që kjo luftë dhe sirenat të mbarojnë më shpejt.”

Por me përparimin minimal të Ukrainës dhe rritjen e dominimit rus, nuk ka fund në horizont, dhe kjo po ushqehet dhe po ushqehet nga xhepat me ndikim të dyshuesve perëndimorë.
Në Konferencën e fundit të Sigurisë në Mynih, Presidenti Zelensky u tha delegatëve që të mos pyesin Ukrainën se kur do të përfundojë lufta, por në vend të kësaj të “pyetin pse Putini është ende në gjendje ta vazhdojë atë”.

Me ndihmën e bllokuar ushtarake që tani pengon drejtpërdrejt forcat e tij në vijën e frontit, ishte një goditje ndaj atyre që vononin municionet dhe armët që u nevojiten dëshpërimisht ushtarëve të tij.

“Unë nuk jam politikan,” rrëfen Valeriy, një burrë rreth të 80-tave i ulur jashtë një dyqani ushqimor. “Nuk mund të pyesim se kur do të ndalet përsëri lufta.

“Ne duhet të luftojmë; ne nuk do të tolerojmë asgjë tjetër. Njerëzit janë kaq të zemëruar tani.”

Ky oreks për t’u mbrojtur ka mbetur kryesisht i paprekur që nga ai mëngjes i 24 shkurtit 2022. Kundër një të panjohure të tmerrshme, njerëzit dolën vullnetarë në mijëra për t’iu bashkuar luftës së Ukrainës.

Vështrimi i botës u kthye nga Kievi, nga ku po raportoja.

Profili dhe popullariteti i Presidentit Zelensky shkoi në stratosferë pasi ai refuzoi ofertat për evakuim dhe mbeti në Kiev.

“Kam nevojë për municion, jo për një udhëtim,” tha ai në një citim tani ikonik.

Nevojat e tij nuk kanë ndryshuar, por lutjet e tij kanë humbur ndikimin e tyre elektrizues.

Një kundërofensivë e dështuar në vitin 2023 çoi në pyetje të pakëndshme nëse Ukraina është e aftë të çlirojë territorin e saj.

Dyshuesit republikanë në SHBA po pengojnë aftësinë e Ukrainës për të luftuar duke bllokuar ndihmën ushtarake me vlerë miliarda dollarë. Kievi thotë se më shumë trupa të vijës së parë po vdesin si rezultat i mungesës së armëve dhe municionit të pakësuar.

Gjatë gjithë kohës, Rusia ka mbetur në baza luftarake dhe aleatët e saj Koreja e Veriut dhe Irani po furnizojnë më shumë raketa për të rënë mbi qytetet ukrainase.

Kryvyi Rih nuk është imun ndaj lodhjes që ndjen shumica e vendit. Disave u mjaftua kjo luftë, shumë burra kanë frikë se mos rekrutohen, e megjithatë ata thonë se konflikti është ende një luftë për mbijetesë.

Ideja e një kompromisi apo lëshimi ndaj Rusisë shihet si një humbje. Është ekzistencial.

Në një simptomë të botës ku jetojnë ukrainasit, unë tani i lidh këndet e lojërave me vdekjen.

Hera e fundit që pashë fëmijë duke luajtur në një të tillë ishte në një shkollë pranë banesës sime në Kiev, përpara pushtimit. Tani ata janë vendi i një sulmi shkatërrues raketash, të shtrirë të braktisur në vijën e frontit, ose në Brovary, afër Kievit, skena e rrëzimit të një helikopteri.

Pafajësia rinore e zëvendësuar me çanta trupore dhe shkatërrim.

Në Kryvyi Rih, ne takojmë një Yuriy të përlotur teksa shikon banesën e tij të shkatërrohet pas një sulmi rakete vitin e kaluar. Modelet e ekspozuara të letër-muri zbulojnë jetët e ndryshme të shkatërruara.

“Askush nuk ka nevojë për këtë luftë, për çfarë është ajo gjithsesi?” ai pyet. “Po vriten kaq shumë njerëz”.

Pra, a mendon ai se Ukraina duhet të shkëmbejë territorin me paqe?

“Patjetër që jo”, përgjigjet troç. “Shumë njerëz vdiqën për ato territore. Nuk ka kuptim të heqësh dorë nga ato.” Mungesa e përparimit në fushën e betejës shkaktoi një përçarje gërryese midis Presidentit Zelensky dhe kreut të forcave të tij të armatosura Valerii Zaluzhnyi. Tani i shkarkuar, gjenerali Zaluzhnyi shihet si një rival i mundshëm politik për shefin e tij të vjetër.

Rreth Kryvyi Rih, ukrainasit përpiqen të ndihmojnë atje ku aleatët e vendit të tyre gjithnjë e më shumë nuk do ta bëjnë. Në një ndërtesë që nuk bie në sy, një ushtri në rritje vullnetarësh qepin rrjeta kamuflimi për trupat në vijën e frontit.

Burrat dhe gratë mbahen të ndarë për shkak të “shakave të tyre të ndryshme”, shpjegon organizatori.

Në një krah tjetër industrial të qytetit, një ish-klub biçikletash e ka zëvendësuar çiklizmin me tym. Ekipet përziejnë kimikate në bombola të cilat do të bëhen granata tymi. Një mjet i dobishëm ushtarak nëse po përpiqeni të sulmoni ose evakuoni të plagosurit.

“Është e pamundur të qëndroj në shtëpi me mendimet e mia kur burri im po lufton”, shpjegon Ines, një nga vullnetarët. “Këtu ndjej se mund të bëj diçka për ta bërë më të lehtë për ta.”

Dekada e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës filloi me aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe më pas u derdh në një luftë kulluese në lindje të vendit. Në ditën e 731-të të pushtimit në shkallë të plotë, është një lloj tjetër lufte.

Ndonëse janë të jashtëzakonshme, sukseset e Ukrainës në mbrojtje dhe degradimin e marinës ruse nuk e kanë ndryshuar rrjedhën në favor të saj.

Risia e kësaj lufte ka ikur. Ukraina, Kryvyi Rih dhe djali i saj i famshëm do të duhet të gjejnë rezerva të reja fuqie dhe një libër të zgjuar për të mbajtur botën të angazhuar.
Skip to toolbar