Erdogan takon Putinin, e fton për vizitë në Turqi

BOTA


Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u takua  me presidentin rus, Vladimir Putin në Astana, kryeqytetin e Kazakistanit, ku mori pjesë në samitin e 24-të të krerëve të shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait.

Presidenti turk ftoi homologun rus për një vizitë në Turqi.

“Përveç kësaj marrëdhënie të ngrohtë mes Rusisë dhe Turqisë, mezi pres t’ju pres në vendin tim sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Erdogan. Putini u përgjigj se do të vizitonte patjetër shtetin turk.

“Ne nuk mund të takoheshim me mikun tim të dashur për një kohë të gjatë. Ne ruanim diplomacinë telefonike, por kolegët tanë ishin në kontakt të vazhdueshëm me njëri-tjetrin. Ministrat tanë ruanin komunikimin e tyre”, tha Erdogan.Skip to toolbar