“Fëmijët janë nën rrënoja”, nxirren gjallë 43 persona

AKTUALITET


Pamjet e shpëtimit të personave nga rrënojat e tërmetit në Turqi kanë zënë hapësirën mediatike në mediat botërore por edhe në rrjetet sociale. Mbi 400 ekipe shpëtimi në Turqi kanë punuar gjatë gjithë natës  dhe vijojnë punën edhe gjatë të shtunës në zonat e prekura nga tërmeti kur temperaturat ishin në -7 gradë celsius.


Deri më tani raportohet se janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat  43 persona, ndërsa raportohet se të paktën vijojnë të jenë nën rrënoja edhe 17 persona të tjerë.

Një grua teksa apo nxirrej nga rrënojat bën me dije se kishte fëmijët e saj poshtë shkallëve të banesës së rrënuar. “Fëmijët e mi janë poshtë shkallëve shprehet ajo”- para punonjësve të ekip-shpëtimit.

Mediat turke kanë publikuar video nga bisedat mes banorëve që ndodhet nën gërmadhe me përfaqësues të ekipeve të shpëtimit.

“Azize të lutëm fol me të gjithë që janë aty. Thirri emrat të gjithëve dhe mos ler njeri të flejë gjumë. Ti je shpresa jonë e vetme aty”, shprehet pjesëtarja e ekipit të shpëtimit.

“Ke fëmijët aty, bëhu e fortë për ta. Thuaji të marrin frymë me hundë dhe ta nxjerrin me gojë. Rrini të qetë sepse ne jemi këtu sipër. Po punojmë për t’ju shpëtuar”, vijon ajo.

Bilanci i viktimave raportohet se ka shkuar në 29 dhe 1031 kanë mbetur të plagosur si pasojë e tëmetit me magnitudë 6.8 të shkallës riter që goditi Turqinë mbrëmjen e së premtes.