Financimet ruse, alarmi i Merkel: mbështetje populistëve

BOTA


Kancelarja gjermane, Angela Merkel është shprehur e shqetësuar në lidhje me financimet ruse ndaj partive populiste. Këto shqetësime, Merkel i bëri publike gjatë një konferencë për shtyp në Berlin.

“Kemi vënë re se partitë e orientuara nga e djathta, partitë populiste, janë mbështetur vazhdimisht në një formë apo në një tjetër nga Rusia. Kjo është arsye për t’u shqetësuar”. – tha Merkel


Në lidhje me akuzat e fundit që i japin bërë partisë Lega të Mateo Salvinit, Merkel ia ka drejtuar çështjen institucioneve në Itali për të zbardhur rastin.

 “Kam dëgjuar të flitet, por i takon Italisë të hedhë dritë mbi këtë çështje. Sigurisht, kjo çështje ngre pyetje mbi praktikat e ndjekura në përgjithësi nga Rusia. “- tha kancelarja Merkel

Ministri italian i Brendshëm Mateo Salvini po përballet së fundi me akuzat se ai ka përfituar financime nga kompani ruse për fushatën zgjedhore. BuzfeedNeës ka publikuar një video në të cilën është filmuar Gianluca Savoini, ish ndihmës i Salvinit teksa qëndronte në një hotel në Moskë tetorin e kaluar duke diskutuar kushtet e një marrëveshje për naftën me pesë persona të tjerë, tre rusë dhe dy italiane, e ndërsa Partia Lega do të përfitonte 65 milionë dollarë për një vit. Sipas BuzfeedNeës kjo video tregon se partia e Salvinit “Lega” ka përfituar financime të jashtëligjshme për fushatë zgjedhore.

Vetë ministri italian i ka mohuar këto akuza: “Kurrë nuk kam marrë asnjë rubël, apo euro apo dollarë, madje as edhe një letër vodka nga rusët”, tha Salvini në një deklaratë, ndërsa shtoi se do të padiste këdo që e akuzonte atë për një krim të tillë.
Skip to toolbar