Forcat izraelite bombardojnë shtëpinë e shefit të Hamasit në Gaza

BOTA


Mediat arabe raportojnë se Izraeli bombardoi një shtëpi në Rripin e Gazës që i përkiste shefit të Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh.

Raporti tha se një raketë u qëllua në shtëpinë në lagjen Al-Shathi në veri të Gazës.


Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima dhe asnjë koment nga IDF.

Haniyeh jeton në mërgim në Katar.

Më herët gjatë luftës, media palestineze raportoi se 14 anëtarë të familjes së Haniyeh u vranë në një sulm ajror izraelit në një shtëpi tjetër familjare në lagjen Sheikh Radëan, duke përfshirë vëllain dhe nipin e tij.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thonë se kanë kryer një “sulm të shënjestruar” në Rripin jugor të Gazës gjatë natës.

IDF thotë se operacioni i kufizuar, i kryer nga forcat inxhinierike luftarake dhe tanket, të udhëhequr nga Divizioni i Gazës, ishte për të përcaktuar ndërtesat dhe për të pastruar zonën nga mjetet shpërthyese të vendosura.

Ai thotë se gjatë operacionit, trupat u ndeshën me një qelizë të Hamasit që doli nga një tunel.

Trupat bombarduan operativët, duke i vrarë ata, shton IDF.

Ushtria e ka përqendruar ofensivën e saj tokësore në Gazën veriore, por gjithashtu ka kryer inkursione të kufizuara në Gazën jugore për të përgatitur zonën për fazat e ardhshme të luftës.
Skip to toolbar