Forcat ruse sulmojnë rajonin e Zaporizhzhia, momenti kur ekipi i BBC vrapon për t’u mbrojtur

BOTA


Ky ishte momenti kur Laura Bicker dhe ekipi i BBC-së u detyruan të vraponin për t’u mbrojtur nga granatimet ruse në rajonin e Zaporizhzhia.

Ekuipazhi po xhironte në një fshat në juglindje të vendit, jo shumë larg vijës së frontit. Forca ukrainase janë vendosur në zonë gjatë javëve të fundit për të parandaluar avancimin e trupave ruse.


Trupat ruse po intensifikojnë sulmet e tyre në pjesë të Ukrainës juglindore, të cilat po shohin disa nga luftimet më të rënda të luftës. Mariupol është pothuajse nën kontrollin rus, forcat e tyre kanë përparuar në veri dhe perëndim drejt qytetit të Zaporizhzhia, ku shumë civilë kanë kërkuar strehim.