FOTO / Nga fishekzjarrët te parada e kafshëve, si e festojnë amerikanët Ditën e Pavarësisë

BOTA


Më 4 korrik, amerikanët festojnë Ditën e Pavarësisë së vendit të tyre në mënyra të ndryshme, nga ndjekja e shfaqjeve të fishekzjarrëve deri te parakalimi i kafshëve të tyre, si edhe shfaqja e makinave klasike.

Festimet përkujtojnë miratimin e 4 korrikut 1776 të Deklaratës së Pavarësisë në një takim të Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia. Vendimi unanim i shkëputi 13 kolonitë origjinale të Amerikës nga sundimi britanik pas vitesh trazirash që ishin shndërruar në konflikt të armatosur.

“Gëzuar Ditën e Pavarësisë së SHBA! Festa nderon miratimin e Deklaratës së Pavarësisë më 4 korrik 1776. Çdo vit në këtë ditë, populli amerikan shijon festimet, fishekzjarrët dhe shoqërinë e miqve dhe familjes. Ju urojmë të gjithëve Gëzuar 4 Korrikun!”, uron ambasada amerikane në Tiranë.

4 korriku shënon edhe kulmin e argëtimit veror, ku disa festa datojnë prej dekadash.

Nga fishekzjarrët te parada e kafshëve, amerikanët festojnë

Në Parkun Historik të Uashingtonit në Pensilvani, pronarët e makinave klasike u bëjnë homazhe katër vendeve që morën pjesë në Luftën Revolucionare të Amerikës (1775–1783) me një ekspozitë të inxhinierisë së automobilave nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania.

Shfaqja e makinave klasike Rebels & Redcoats përmban makina nga vitet e modelit 1999 dhe më herët. Të ardhurat financojnë programe historike dhe arsimore.

Nga fishekzjarrët te parada e kafshëve, amerikanët festojnë

Disa shtete shfaqin parada me kafshë, duke filluar nga qentë te dhitë. Parada e kafshëve shtëpiake në Bend tërheq nga 8,000 deri në 10,000 njerëz çdo vit. Ai mbahet çdo vit që nga viti 1924 dhe u ndal vetëm gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pandemisë COVID-19.Skip to toolbar