Gjyqi më i madh ndër dekada në Itali

BOTAItalia po përgatitet për gjyqin më të madh mafioz ndër dekada për grupin e famshëm kriminal ‘Ndrangheta’.

355 anëtarë dhe zyrtarë të lartë të korruptuar akuzohen për një sërë akuzash dhe nga e mërkura nis ky gjyq i cili do të zgjasë mbi 2 vite.


E gjitha do to zhvillohet në Kalabrinë jugore, e cila njihet dhe si një nga ‘fortesat’ e Ndrangheta-s. Janë gjithashtu 900 dëshmitarë që do të flasin para trupave gjyqësore për implikimin afatgjatë të të akuzuarve.

Disa prej akuzave janë vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash.