Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB: As rajoni e as bota s’përballojnë luftë tjetër

BOTA


“As rajoni dhe as bota nuk mund të durojnë një luftë tjetër,” tha Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres në fjalimin që hapi takimin e jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara , duke iu referuar sulmit të paprecedentë iranian në territorin izraelit .

“Lindja e Mesme është në buzë të një humnerë. Popujt e rajonit përballen me një rrezik real të një lufte katastrofike gjithëpërfshirëse. Është koha për ta neutralizuar atë dhe për të de-përshkallëzuar. Është koha për të treguar përmbajtje maksimale”, këmbënguli Antonio Guterres.


Ai bëri thirrje për të ndalur çdo veprim që mund të çojnë drejt një luftë që do të ndikonte në të gjithë rajonin.

“Është jetike që ne të shmangim çdo veprim që mund të çojë në konflikte të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme,” tha ai.

Reagimi vjen pasi sipas ushtrisë izraelite, Irani nisi një tufë prej “300 dronësh vdekjeprurës. Izraeli ka qenë një armik i betuar që nga revolucioni islamik i Republikës Islamike të vitit 1979, i cili nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të eliminuar shtetin hebre. Megjithatë, deri më tani, Teherani nuk e kishte sulmuar kurrë Izraelin drejtpërdrejt dhe të dy vendet po luftonin njëri-tjetrin përmes palëve të treta, ndërmjetësuesve, si Hezbollahu libanez.

Sulmi iranian, i quajtur “Premtimi i nderuar”, ishte hakmarrje për bombardimin e 1 prillit në konsullatën iraniane në kryeqytetin sirian që vrau të paktën 16 persona, duke përfshirë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare. Irani ka fajësuar Izraelin për sulmin, të cilin as e ka konfirmuar dhe as mohuar.

Bombardimi erdhi më shumë se gjashtë muaj pasi shpërtheu një përplasje në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez të mbështetur nga Irani, Hamas. Kjo luftë ngriti edhe më shumë termometrin e tensioneve mes dy vendeve.

Antonio Guterres ka bërë thirrje edhe një herë për një “armëpushim të menjëhershëm” në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve të marra nga Hamasi kur krahu i tij ushtarak filloi një bastisje të paprecedentë kundër sektorëve jugorë të territorit izraelit më 7 tetor.
Skip to toolbar