Guterres paralajmëron: Pasoja shkatërruese nëse do të ketë përshkallëzim në Lindjen e Mesme

BOTA


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, dënoi sulmin vdekjeprurës në ambasadën iraniane në Damask, Siri , sipas një deklarate të lëshuar të martën.

Guterres përsëriti rëndësinë e ndjekjes së ligjit ndërkombëtar dhe të mos synimit të ambienteve apo personelit diplomatik dhe konsullor. Ai tha gjithashtu se të gjitha vendet kanë detyrimin të respektojnë angazhimet sipas së drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë të drejtën ndërkombëtare humanitare, ndërsa kërkoi shmangien e veprimeve që mund të rrezikojnë civilët ose infrastrukturën civile. Irani dhe Siria akuzuan Izraelin për bombardimin e kompleksit të ambasadës së tij në Siri të hënën – ku u vranë të paktën shtatë zyrtarë – me Iranin që u zotua të hakmerret.


Ushtria izraelite i tha CNN se nuk komenton raportet e huaja, por një zëdhënës ushtarak tha se Izraeli beson se objektivi i goditur ishte një “ndërtesë ushtarake e forcave Quds”, një njësi e Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike përgjegjëse për operacionet e huaja.

Guterres u kërkoi të gjitha palëve të përfshira të ushtrojnë përmbajtje për të parandaluar çdo përshkallëzim të mëtejshëm.

“Ai paralajmëron se çdo llogaritje e gabuar mund të çojë në konflikt më të gjerë në një rajon tashmë të paqëndrueshëm, me pasoja shkatërruese për civilët që tashmë po shohin vuajtje të paprecedentë në Siri, Liban, Territorin Palestinez të pushtuar dhe Lindjen e Mesme më të gjerë”, shtohet në deklaratë.
Skip to toolbar