Hamasi liroi dy pengje, Biden: Nuk do ndalemi derisa t’i lirojmë të gjithë

BOTA


Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka reaguar për lirimin e dy pengjeve amerikane mbrëmjen e djeshme nga Hamasi.

Në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë, ai tha: “Bashkëqytetarët tanë kanë duruar një provë të tmerrshme këto 14 ditët e fundit dhe jam shumë i lumtur që ata së shpejti do të ribashkohen me familjen e tyre, e cila është përfshirë nga frika”.Biden tha se ata do të kenë “mbështetjen e plotë” të qeverisë amerikane ndërsa të shërohen plotësisht. Biden falënderoi gjithashtu qeverinë e Katarit për angazhimin e tyre në punën për lirimin e pengjeve dhe u zotua të vazhdojë përpjekjet për të siguruar lirimin e atyre që janë ende të mbajtur.

“Siç u thashë atyre familjeve të pengjeve kur fola me ta javën e kaluar, ne nuk do të ndalemi derisa të marrim të afërmit e tyre në shtëpi'”, tha Biden, raporton SkyNews. 


Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit tha të premten se lirimi i pengjeve amerikane vjen pas shumë ditësh komunikimi të vazhdueshëm me të gjitha palët. Majed al Ansari tha gjithashtu se shpresonte se dialogu do të çonte në lirimin e të gjithë pengjeve civile nga çdo kombësi.

Nënë e bijë Judith dhe Natalie Raanan u liruan mbrëmjen e sotme nga Hamasi, pasi ishin marrë peng nga militantët më 7 tetor. Këto të fundit thanë se pengjet u lanë të lira për “arsye humanitare”, sepse nëna ishte në gjendje të rënduar shzëndetësore. Sipas familjes së tyre, Raanans janë nga zona e Çikagos dhe kishin vizituar të afërmit në kibbutz të Nahal Oz në jug të Izraelit kur u sulmua nga Hamasi. 

Ata u dorëzuan në kufi dhe aktualisht janë në rrugën e tyre për në një bazë ushtarake izraelite për t’u ribashkuar me familjen, sipas një deklarate nga zyra e kryeministrit.
Skip to toolbar