Irani i mëson Rusisë truket e tij për të mposhtur sanksionet

BOTA


Irani po përgatitet t’i dorëzojë Kremlinit “zgjedhjen e tij më efektive” kundër Perëndimit: rrjetin financiar nëntokësor ku ai mbështetet për t’iu shmangur sanksioneve.

Për vite të tëra, Republika Islamike ka acaruar përpjekjet amerikane për ta izoluar atë dhe për ta bërë të vuajë ekonomikisht.


Ajo ka ndërtuar një univers paralel të kompanive dhe bankave të huaja – duke përfshirë institucionet kryesore financiare me bazë në Evropë dhe SHBA – që kompanitë iraniane i përdorin për t’iu shmangur kontrolleve dhe sjelljes ndërkombëtare. biznes jashtë vendit.

Ndërsa Rusia përballet me izolimin ndërkombëtar në rritje për luftën në Ukrainë, Irani, i cili tashmë po i siguron Moskës armë, ka ofruar të ndajë ekspertizën e tij në artin e evazionit të sanksioneve.

Kështu të paktën thonë diplomatët perëndimorë.

Një seri takimesh të fundit midis zyrtarëve të lartë rusë dhe iranianë, duke përfshirë shefin e Bankës Qendrore iraniane, Ali Salehabadi, dhe zëvendësministrin e ekonomisë, Ali Fekri, përfshinin hedhjen e bazave për atë bashkëpunim.

Nëse Moska arrin të kopjojë sistemin iranian, mund të shpresojë të zbusë ndikimin e shumë prej sanksioneve me të cilat përballet, veçanërisht në sektorin e saj të naftës dhe gazit, i cili formon shtyllën kurrizore të ekonomisë së saj.

Një sistem i tillë do t’i jepte presidentit rus, Vladimir Putin, shumë më tepër fleksibilitet – dhe kohë – për të vazhduar luftën e tij kundër Ukrainës duke mbajtur të ardhurat nga nafta të rrjedhin.

“Kushdo që është i interesuar të ndryshojë gjendjen shpirtërore ruse duhet të kuptojë se paralizimi i aftësive financiare ruso-iraniane është thelbësor”, tha një nga zyrtarët perëndimorë.

Diplomatët që dhanë paralajmërimin për teknikat e evazionit të sanksioneve vunë në dukje gjithashtu se bankat perëndimore, si “Commerzbank” dhe “Deutsche Bank” e Gjermanisë, si dhe “Citigroup” në SHBA, luajtën një rol në ndihmën e Iranit që të vazhdojë të grumbullojë të ardhura nga eksportet përmes transaksioneve nëntokësore.

Rreziku është që të njëjtat banka perëndimore – me dashje ose pa dashje – mund të zhyten në të njëjtin stil tregtie nga Rusia.

Gjatë verës, Teherani dhe Moska zhvilluan bisedime rreth përdorimit të Iranit si një derë e pasme për naftën ruse.

Kjo, pasi Teherani dhe fuqitë botërore iu rikthye një marrëveshjeje bërthamore, sipas së cilës Republika Islamike do të frenonte programin e saj atomik në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Por mes shtypjes brutale të regjimit iranian ndaj protestuesve në javët e fundit dhe skepticizmit në rritje për rinovimin e marrëveshjes në Washington, gjasat për një përparim është zbehur.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Iranit, të cilët bashkëpunuan në Siri për të mbështetur regjimin e Bashar al-Assad në luftën civile të atij vendi, janë intensifikuar.

Irani është bërë një furnizues kryesor i dronëve “kamikaze” që Rusia përdor në Ukrainë.

Ndërkohë, Teherani i kërkoi Kremlinit ndihmë në avancimin e programit të tij bërthamor.

Irani ka dekada përvojë në gjetjen e mënyrave për të shmangur sanksionet amerikane, por ka bërë përparime të veçanta që nga viti 2018 pasi ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, u tërhoq nga marrëveshja bërthamore dhe rivendosi kufizimet.

Trumpi argumentoi se marrëveshja me Iranin ishte e pamjaftueshme për të parandaluar Teheranin të ndërtonte një bombë.

Vendet evropiane, të udhëhequra nga Gjermania dhe Franca, kundërshtuan vendimin e SHBA-ve, por ishin të pafuqishme për ta ndaluar atë.

Megjithatë, edhe para lëvizjes së Trumpit, bankat dhe kompanitë evropiane kishin hezituar të riangazhoheshin me Iranin, sepse shumë sanksione të SHBA-ve mbetën në fuqi.

Ndërsa sanksionet amerikane kanë ndikuar në prodhimin ekonomik të Iranit, rrjeti financiar në hije i Teheranit ka siguruar që ekonomia të vazhdojë lulëzimin, nëse jo në të gjitha fushat, atëherë me një ritëm që e mban atë në lëvizje.

Megjithëse inflacioni dhe papunësia në Iran janë të larta – faktorë që kanë kontribuar në trazira – ekonomia e tij kohët e fundit ka treguar shenja jete, duke u rritur me më shumë se 4 për qind vetëm në vitin e fundit fiskal, sipas Bankës Botërore.

Ndërsa eksportet e naftës të Iranit janë përgjysmuar në rreth 1 milion fuçi në ditë, ai ka arritur të mbajë tregti të fuqishme në fusha të tjera, të tilla si petrokimikat dhe metalet.

Me rreth 100 miliardë dollarë vitin e kaluar, tregtia e jashtme e Iranit arriti nivelin më të lartë që nga rivendosja e sanksioneve nga SHBA-të.

Pavarësisht rënies së vëllimeve të naftës, vendi ka përfituar kohët e fundit nga rritja e çmimeve, me të ardhurat nga eksporti vitin e kaluar më shumë se dyfishuar në rreth 19 miliardë dollarë.

Ajo që po nxit rikuperimin e naftës të Iranit, sipas Bankës Botërore, janë “eksportet indirekte në Kinë”.

Nafta iraniane është tërheqëse për Kinën, kryesisht sepse është relativisht e lirë.

Natyra e paligjshme e naftës së papërpunuar iraniane të sanksionuar do të thotë se ajo shitet me një zbritje të madhe ndaj çmimeve të tregut.

Këtu hyn rrjeti sekret iranian i kompanive.

Vetë nafta është mjaft e lehtë për t’u dorëzuar nën radar duke përdorur transferime nga anije në anije në ujë të hapur dhe më pas duke e përzier atë në portet e huaja me naftë tjetër bruto për të maskuar origjinën e saj.

Vështirësia më e madhe për Iranin është të paguhet për shitjet pa shkaktuar flamuj të kuq në sistemin financiar ndërkombëtar, i cili nga një këndvështrim rregullator dominohet nga Shtetet e Bashkuara.

Në vend që t’i shesë naftën drejtpërdrejt blerësit përfundimtar, ai shitet përmes kompanive fillestare.

Vetëm javën e kaluar, SHBA-të sanksionoi anëtarët e asaj që e përshkroi si një rrjet kontrabande nafte të mbështetur nga Irani, të cilin Washingtoni e akuzoi për dërgimin e parave për Hezbollahun, grupi terrorist me bazë në Liban, i mbështetur nga Teherani./ Politico




Skip to toolbar