Ish-ministri polak: SHBA hodhi në erë gazsjellësin rus Nord Stream 1 dhe 2 

BOTA


Një ish-ministër polak i mbrojtjes, Radek Sikorski, i ka atribuar Shteteve të Bashkuara sabotimin e dy tubacioneve, Nord Stream 1 dhe 2, të cilët transportojnë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

“Faleminderit, SHBA”, shkroi Sikorski në Twitter.


Sikorski ishte Ministër i Mbrojtjes Kombëtare nga 2005 – 2007 dhe ka shërbyer si Zëvendës Ministër i Mbrojtjes Kombëtare dhe Zëvendës Ministër i Punëve të Jashtme, më parë.

Aktualisht ai është deputet i zgjedhur në Parlamentin Evropian.

Radoslaw Sikorski, anëtar i Parlamentit Evropian dhe ish-ministër i Jashtëm polak, nënkuptoi se SHBA-ja kishte shkaktuar qëllimisht dëme në tubacionin e gazit Nord Stream.

Në llogarinë e tij në Twitter të martën vonë, Sikorski ndau një fotografi të rrjedhjes së gazit, duke thënë “Faleminderit, SHBA”.

Ai komentoi se nuk ka mungesë të tubacionit për të transferuar gazin nga Rusia në Evropën Perëndimore, përfshirë Gjermaninë.

Të gjitha shtetet e Ukrainës dhe të Detit Baltik e kanë kundërshtuar ndërtimin e Nord Stream për 20 vjet, tha ai, duke shtuar se “logjika e vetme e Nord Stream ishte që Putini të ishte në gjendje të shantazhonte ose të bënte luftë në Evropën Lindore pa u ndëshkuar”.

“Tani $20 miliardë dollarë skrap metali shtrihet në fund të detit, një tjetër kosto për Rusinë e vendimin e saj kriminal për të pushtuar Ukrainën,” përfundoi ai.

Të hënën, autoritetet daneze raportuan një rrjedhje gazi nga gazsjellësi i Nord Stream 2 afër ishullit Bornholm në Detin Baltik.

Deri tani ende nuk dihet shkaku apo autori i këtij incidenti i i cili po derdh në Detin Baltik milion kub gaz natyror rus.
Skip to toolbar