Ish-presidenti francez Sarkozy do të mbajë byzylyk elektronik për një vit, rrëzohet apeli

BOTA


Gjykata la në fuqi dënimin me tre vjet burg për ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy, një prej të cilëve pa lirim me kusht, për korrupsion, një dënim i paprecedentë për një ish-president të vendit.

Megjithatë, në vend që të shkojë në burg, ai do të mbajë një byzylyk elektronik për pjesën tjetër të vitit.  Ai tha se dy nga ato vite ishin pezulluar dhe se Sarkozy do të mbante një byzylyk elektronik.


Edhe për avokatin e Sarkozy-t, Thierry Erzog, dhe ish-gjyqtarin e rangut të lartë, Gilbert Azibert u mor i njëjti vendim.

Gjykata e Apelit gjithashtu i hoqi Sarkozy të drejtat e tij politike për tre vjet, duke e ndaluar atë të kandidojë për postin. Ai gjithashtu e ndaloi  Erzog nga ushtrimi i profesionit të avokatit për tre vjet.

Sarkozy mbërriti në gjykatë i veshur me një kostum gri të errët dhe u shfaq nervoz.

Një tjetër gjykatë në vitin 2021 e kishte shpallur Sarkozy fajtor për përpjekjen për të korruptuar një gjyqtar pasi ai la detyrën dhe për ndikimin në këmbim të informacionit konfidencial në lidhje me një hetim të vitit 2007 mbi financat e fushatës së tij.

Dënimi i tij shënoi një rënie mahnitëse nga maja për një ish-president që dikur kishte pushtuar botën dhe është një nga disa betejat ligjore që Sarkozy ka luftuar gjatë dekadës së fundit.

Sarkozy, 68 vjeç, i cili shërbeu një mandat si president i Francës nga 2007 deri në 2012, ka mohuar vazhdimisht çdo keqbërje.

Avokatja e tij, Jacqueline Laughron, tha të mërkurën se vendimi ishte jashtëzakonisht i padrejtë.
Skip to toolbar