Ish-zyrtari i bankës qendrore të Kinës dënohet me 16 vjet burg për korrupsion

BOTA


Një ish-zyrtar i bankës qendrore kineze është dënuar me 16 vjet e gjashtë muaj burg për marrje ryshfeti, zbulim të sekreteve shtetërore dhe tregti të brendshme, ndërsa Partia Komuniste në pushtet forcon kontrollin e saj në sektorin financiar.

Sun Guofeng, ish-kreu i departamentit të politikës monetare të bankës, përdori pozicionin e tij për të ndihmuar të tjerët të merrnin informacione të klasifikuara dhe konfidenciale midis 2002 dhe 2020 në këmbim të pagesave të paligjshme me vlerë 2.96 milionë dollarë, raportoi të enjten media kineze Caixin.


Midis 2014 dhe 2015, Sun mori informacione të brendshme mbi planet e bashkimit dhe blerjes së një kompanie të listuar në Shangai dhe fitoi mbi 11 milionë juanë duke tregtuar ilegalisht mbi atë informacion.

Hetimi për rastin e Sun filloi në vitin 2022 nën përpjekjet kundër ryshfetit të Presidentit Xi Jinping, një fushatë që synon të zhdukë zyrtarët e korruptuar në sektorin financiar./abcnews.al
Skip to toolbar