Izraeli kërkon evakuimin e 1.1 milionë banorëve nga Gaza, përgjigjet OKB: E pamundur pa pasoja

BOTA


OKB-ja është informuar nga ushtria izraelite për një urdhër për të “zhvendosur” rreth 1.1 milion banorë nga Rripi verior i Gazës në jug brenda 24 orëve, tha zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të organizatës për AFP, Stéphane Dujarric, duke kërkuar që ky urdhër të anulohet.

“Mbrëmë zyrtarët e OKB-së në Gaza u informuan nga oficerët e tyre ndërlidhës ushtarakë izraelitë se e gjithë popullsia në veri të Wadi Gazës do të zhvendosej në jug brenda 24 orëve”. ​​


Sipas Dujarric, një evakuim i këtyre përmasave është “i pamundur pa shkaktuar pasoja shkatërruese humanitare shkatërrues”.

OKB-ja thotë se një urdhër ushtarak izraelit për të evakuuar të gjithë popullsinë 1.1 milionëshe të Gazës veriore në jug të enklavës së rrethuar është “i pamundur” pa shkaktuar pasoja të mëdha humanitare.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, kërkoi qartësi të enjten mbrëma nga ambasadori izraelit Gilad Erdan, pasi Izraeli lëshoi ​​një urdhër për të liruar Gazën veriore brenda 24 orëve, tha një burim i njohur me situatën për CNN.

Izraeli i dha mesazhin ekipit të OKB-së në Gaza pak para mesnatës me orën lokale të së enjtes. Sipas burimit, Guterres, në të paktën dy telefonata më pas, kërkoi qartësi në lidhje me mënyrën se si mund të zbatohej urdhri, pasi OKB-ja tha publikisht se ishte “e pamundur që një lëvizje e tillë të ndodhte pa pasoja shkatërruese humanitare”.

Në një deklaratë pas mesnate, ambasadori Erdan e quajti përgjigjen e OKB-së “të turpshme” dhe e akuzoi për “predikim ndaj Izraelit”.

“Për shumë vite, OKB-ja ka mbyllur një sy ndaj armatimit të Hamasit dhe përdorimit të popullsisë civile dhe infrastrukturës civile në Rripin e Gazës si një vend fshehjeje për armët dhe vrasjet e tij. Tani, në vend që të qëndrojë pranë Izraelit, qytetarët e të cilit u masakruan nga terroristët e Hamasit dhe që përpiqet të minimizojë dëmin ndaj atyre që nuk janë të përfshirë, ai i predikon Izraelit. Është më mirë që OKB të fokusohet tani në kthimin e pengjeve, dënimin e Hamasit dhe duke mbështetur të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten”, tha Erdan për CNN.

Izraeli ka grumbulluar më shumë se 300,000 rezervistë përgjatë kufirit të tij jugor me Gazën, por nuk ka konfirmuar nëse po planifikon një operacion të intensifikuar ushtarak.
Skip to toolbar