Kanadaja u bën thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Libani sa më shpejt të jetë e mundur

BOTA


Qeveria e Kanadasë u bëri thirrje këtë të martë qytetarëve të saj që të largohen nga Libani sa më shpejt që të jetë e mundur “pasi ata ende munden”, ku frika e një përshkallëzimi të dhunës në kufirin e saj jugor midis Hezbollahut dhe Izraelit po rritet.

Otava përsëriti thirrjen e saj për kanadezët që të largohen nga Libani përderisa munden, duke theksuar se situata e sigurisë në atë vend po bëhet gjithnjë e më e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme për shkak të konfliktit midis Izraelit dhe Hezbollahut të mbështetur nga Irani.

“Është koha për t’u larguar ndërsa ka ende opsione tregtare”, tha ministrja e jashtme kanadeze Melanie Jolie në një deklaratë.

“Mesazhi im për kanadezët ka qenë i qartë që nga fillimi i krizës në Lindjen e Mesme: nuk është koha për të udhëtuar në Liban. Dhe për kanadezët tani në Liban, është koha për të dalë ndërsa fluturimet komerciale janë ende duke fluturuar.”/abcnews.alSkip to toolbar