Kancelari Olaf Scholz vesh çizmet, viziton zonat e përmbytura në Gjermani

BOTA


GJERMANI- Numri i të vdekurve nga përmbytjet në një pjesë të madhe të jugut të Gjermanisë u rrit në dy të hënën, pasi u gjet trupi i një gruaje të zhdukur. Kancelari Olaf Scholz vizitoi rajonin e përmbytur dhe zyrtarët paralajmëruan se nivelet e ujit mund të rriten më tej në disa zona.

Trupi i 43-vjeçarit, të cilin shpëtimtarët e kërkonin që nga mëngjesi i së dielës, u gjet në një bodrum në qytetin bavarez të Schrobenhausen, tha policia për agjencinë gjermane të lajmeve dpa. Një zjarrfikës u gjet i vdekur në Pfaffenhofen aty pranë të dielën, pasi një varkë fryrëse që ai dhe kolegët po përdornin u përmbys.


Shiu i dendur i vazhdueshëm çoi në përmbytje në shtetet jugore të Bavarisë dhe Baden-Wuerttemberg gjatë fundjavës. Përmbytjet shkaktuan ndërprerje të gjerë të transportit, me rrugët hekurudhore në distanca të gjata për në Mynih nga veriu dhe perëndimi, jashtë veprimit.

Scholz vizitoi Reichertshofen, në veri të Mynihut, duke inspektuar një breg lumi të mbushur me rërë dhe duke takuar zyrtarë rajonalë duke përfshirë Markus Söder, guvernatorin e Bavarisë.

Söder tha se situata “mbetet kritike dhe e tensionuar”, me ujëra që tërhiqen në disa vende, por përmbytje të reja dhe evakuime gjetkë. Ai vuri në dukje se niveli i ujit pritet të rritet në qytetin e Regensburg dhe më tej në Danub. Scholz tha se “kjo nuk është vetëm një ngjarje siç ka ndodhur me shekuj”, dhe se një sërë përmbytjesh në kohët e fundit tregon “ne nuk mund të neglizhojmë detyrën e ndalimit të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu”.
Skip to toolbar