Këlliçi zyrtarizon kandidaturën për kryetar të Bashkisë Tiranë

Më të fundit


Belind Këlliçi prezanton kandidaturën për primare në Partinë Demokratike duke thënë se do të përballet me modelin e Erion Veliajt, për të cilin thotë se për 8 vite e bëri Tiranën qytet të pajetueshëm.

“Kam vendosur të kandidoj në këto primare të PD, të parat për forcën tonë politike. Me votën e anëtarësisë dhe kandidaturave do zyrtarizohen kandidatët. Mbërritja në këtë vendim ka ardhur pas konsultave. Vendimi u arrit për disa arsye.


Tirana ka nevojë dramatike për ndryshim. Është shfrytëzuar për vite nga Erion Veliaj. E ka shfrytëzuar detyrën për të blerë mbështetje brenda PS. Në 2 mandate ia ka dalë të imponojë diçka false të qytetit. Tirana mund të rregullohet dhe Bashkia të shërbejë edhe pa vjedhur. Tirana sot nuk ngjason me asnjë qytet në BE.

Bëhet çdo ditë e më shumë e pajetueshme, më e ndotur. Në 8 vite humbi trashëgiminë historike prej metrave katror leje ndërtimi që dha babëzisht, pa kriter. Veliaj kërkon të shfrytëzojë këtë pushtet të madh. Kërkon mandate të tretë që përfitimin ta rrisë edhe më shumë.

Ky model duhet të bjerë. Nuk e meritojnë qytetarët eksperimentin më të keq të rilindjes. E kam të papranueshme të mbetem dëshmitar okular i kësaj katastrofe. Të rinjve i duhen 3 jetë për të blerë një apartament. S’i bëj kurrë bisht përballjes dhe garave. Nuk kam futur kurrë duart në xhepat e askujt.

Nuk më lidh asgjë me këtë model të neveritshëm. Dinjiteti është vlerë e përjetshme dhe nuk e tregtoj për karrierë politike. Unë i hyj me bindje kësaj gare se jam i kundërti i modelit të Veliajt. Nuk jam i shantazhueshëm e as peng i askujt”, tha Këlliçi.
Skip to toolbar