Kenia/ Presidenti shkarkoi pothuajse të gjithë kabinetin pas protestave: Kemi nevojë për transformim të gjerë

BOTA


Presidenti i Kenias, Kenyan William Ruto ka shkarkuar pothuajse të gjithë kabinetin e tij pas javësh protestash anti-qeveritare, sipas një njoftimi nga presidenca të enjten.

Vetëm zëvendëspresidenti Rigathi Gachagua dhe sekretarja e kryeministrit Musalia Mudavadi kanë mbetur në postet e tyre, tha presidenti, shkruan CNN. Vendimi u mor “pas reflektimit dhe një vlerësimi holistik” të kabinetit të tij, u shpreh Ruto para gazetarëve nga Shtëpia e Shtetit në Nairobi.

“Edhe me përparimin që kemi bërë, unë jam plotësisht i vetëdijshëm se populli i Kenias ka pritshmëri shumë të larta nga unë dhe ata besojnë se kjo administratë mund të ndërmarrë transformimin më të gjerë në historinë e kombit tonë,” theksoi ai./abcnews.alSkip to toolbar