Kim Jong Un mbikëqyr testin e fundit të raketës së re të shumëfishtë

BOTA


Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un inspektoi të premten sistemin e armëve artilerie të vendit dhe mori pjesë në testimin e armëve. Kim mësoi për versionin e përditësuar teknikisht të sistemit të raketave të shumëfishta 240 mm dhe pa testimin e predhave të kontrollueshme për raketahedhës të shumtë të prodhuar në ndërmarrje të ndryshme industriale të mbrojtjes kombëtare.

Agjencia shtetërore e Lajmeve të Koresë së Veriut tha se testi i së premtes konfirmoi avantazhin dhe fuqinë shkatërruese të raketës së shumëfishtë 240 milimetrash dhe predhave të tij të drejtuara.Sistemi i testuar dy herë këtë vit, do të vendoset në njësitë luftarake nga viti 2024 deri në 2026 për të zëvendësuar armët e vjetra.


Koreja e Veriut në muajt e fundit ka mbajtur një ritëm të përshpejtuar në testimin e armëve ndërsa zgjeron aftësitë e saj ushtarake, ndërsa diplomacia me Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut mbetet e bllokuar.

Ekspertët thonë se qëllimi i Kim është që të bëjë presion mbi Shtetet e Bashkuara që të pranojnë idenë e Veriut si një fuqi bërthamore dhe të negociojnë koncesionet ekonomike dhe të sigurisë nga një pozicion i fuqisë.Koreja e Veriut është fokusuar në sistemet e artilerisë javët e fundit. Aktivitetet e testimit përfshinin lëshimin e raketave të shumta 600 mm në prill, të cilat media shtetërore i përshkruan si një kundërsulm të simuluar bërthamor kundër objektivave të armikut.
Skip to toolbar