Kina nxjerr në det aeroplanmbajtësen e saj më të re

BOTA


Kina ka përuruar zyrtarisht aeroplanmbajtësen e saj të tretë, të cilës i është dhënë emri Fujian, njësoj si provinca që ndodhet përballë me ishullin e Tajvanit.

Raportimi vjen nga televizioni shtetëror CCTV, i cili kujton se njësia e re e marinës i shtohet Liaoning dhe Shandong, e para e zhvilluar tërësisht në Kinë.


Hedhja në det e Fujian erdhi disa javë me vonesë për shkak të valës së Covid-19 që goditi Shangain, duke çuar në bllokimin dhe ngrirjen e aktiviteteve, përfshirë kantieret detare ku ajo ishte në ndërtim e sipër.
Skip to toolbar