Konflikti i armatosur në Gaza, shkon në mbi 35,500 numri i të vdekurve që nga fillimi i luftës

BOTA


Numri i të vdekurve në Rripin e Gazës ka shkuar në 35,562 që nga fillimi i luftës më 7 teto, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Ndërsa 79,652 të tjerë janë plagosur. Për s ai përket bilancit në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 106 persona dhe janë plagosur 176 palestinezë të tjerë.

“Sulmet izraelite vranë 106 persona dhe plagosën 176 të tjerë në 24 orët e fundit. Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi ekipet e shpëtimit nuk janë në gjendje t’i shpëtojnë ata,” thuhet në deklaratën e ministrisë.


Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, një pjesë e madhe e Gazës qëndronte në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.
Skip to toolbar