Konflikti me Rusinë, trupat ukrainase përdorin armët gjermane për të sulmuar

BOTA


Ukraina ka filluar të përdorë armë të furnizuara nga Berlini për të kryer sulme në territorin rus, sipas tabloidit gjerman Bild. Armët Panzerhaubitze 2000 të prodhimit gjerman, të cilat kanë një rreze veprimi deri në 40 km, janë vendosur nga Forcat e Armatosura të Ukrainës në rajonin e Kharkovit, raportoi gazeta në një artikull të premten.

Sipas korrespondentit të Bild, i cili vizitoi zonën, një howitzer gjerman dhe ekuipazhi i tij mbeten të fshehur në një gropë në një zonë të pyllëzuar “jo shumë larg kufirit rus”. Kur urdhri për vendosjen e pajisjeve vjen nga komandantët, trupat e zhvendosin obusin jashtë në një pozicion fiks të qitjes, bëjnë disa të shtëna dhe më pas tërhiqen shpejt, thuhet në raport.

Ata po e bëjnë këtë për shkak të kërcënimit të paraqitur nga dronët rusë, shtoi ai. Në fund të majit, Gjermania ndoqi shembullin e SHBA-së dhe lejoi Ukrainën të vendoste armë që ajo kishte furnizuar në Kiev për sulmet e nisura përtej kufirit rus nga Rajoni i Kharkovit në një përpjekje për të frenuar përparimin e forcave të Moskës në zonë. Ukraina mund të përdorë armët gjermane të ofruara për qëllime vetëmbrojtjeje “në përputhje me detyrimet e saj ligjore ndërkombëtare”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane në atë kohë.Skip to toolbar