Kopjohet Ballist Morina, droni ndërpret ndeshjen në Europa League (video)

AKTUALITET

Ndeshja e vlefshme për turin e dytë të Europa League mes Dudelange dhe Qarabag, u ndrërpre për disa minuta, pasi një drone u shfaq në stadium. Droni mbante të varur flamurin e Armenisë, një shtet me të cilin Azerbajxhani është në tensione dhe pa marrëdhënie diplomatike.

Droni u shfaq në momenti kur skuadra azere ishte duke udhëhequr takimin me rezultatin 0-2 ndaj ekipit nga Luksemburgu. Mesfushoi i skuadrës së Qarabag, Gara Garayeve tentoi të gjuante dronin me top, por arbitri ndërpreu ndeshjen. Në njoftimin e saj, UEFA u shpreh se ndeshja pezullohet për “çështje sigurie”.

Aktualisht, Azerbajxhani dhe Armenia janë në një konflikt të hapur për çështje territoresh. Pas 30 minutash pushim, ndeshja rinisi përsëri me Qarabag që e fitoi takimin. Droni me flamurin e Armenisë në stadiumin e Dudelange është kopjimi i dronit me flamurin “Autochtonous”, që Ballist Morina ngriti në stadiumin e Beogradit në takimin Serbi-Shqipëri.