Kreu i CIA-s shkon në Kajro për bisedimet mbi armëpushimin në Gaza

BOTA


Kreu i CIA-s do të udhëtojë në Kajro këtë fundjavë për bisedime mbi armëpushimin dhe lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi në Gaza, një territor që është rrethuar dhe bombarduar nga Izraeli për gati gjashtë muaj, njoftuan këtë të premte mediat amerikane.

Uashingtoni po e shpall këtë përpjekje të re pasi të enjten, i bëri presion kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të përfunduar një marrëveshje armëpushimi “pa vonesë” në sfondin e presionit nga komuniteti ndërkombëtar përballë katastrofës humanitare në Gaza.


Drejtori i inteligjencës amerikane Bill Burns do të takohet me homologun e tij izraelit, shefin e Mossad-it, David Barnea, si dhe me zyrtarë egjiptianë dhe katarian, raporton New York Times.

Sipas faqes së lajmeve Axios, ata janë kryeministri i Katarit, Mohammed bin Abdelrahman Al-Thani dhe shefi i inteligjencës egjiptiane, Abbas Kamel.

Në javët e fundit, negociatat që po zhvillohen në Doha dhe Kajro kanë mbetur në bllokim.

Rripi i Gazës ka qenë skena e një lufte shkatërruese për gati gjashtë muajt e fundit midis Izraelit dhe Hamasit, e cila shpërtheu pas sulmit të paprecedentë të lëvizjes islamike palestineze në tokën izraelite më 7 tetor.

Sipas të dhënave të fundit të shpallura sot nga Ministria e Shëndetësisë e Hamasit, 33,091 njerëz, kryesisht civilë, janë vrarë.

Sulmi i Hamasit la 1,170 njerëz të vdekur në anën izraelite, kryesisht civilë të vrarë në të njëjtën ditë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite.

Më shumë se 250 persona u rrëmbyen gjatë sulmit dhe u morën peng në Rripin e Gazës, ku 130 mbeten atje, mes tyre, sipas ushtrisë izraelite, 34 janë të vdekur.

Izraeli është nën presionin ndërkombëtar në rritje për shkak të shkatërrimit të furishëm në enklavën palestineze dhe pasojave të rënda për 2.4 milionë banorët e Rripit të Gazës, të cilët kërcënohen nga uria masive./abcnews.al
Skip to toolbar