Kryeministri i Italisë të martën në Tiranë

AKTUALITET


Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte, do të vizitojë Shqipërinë të martën më 15 tetor. Lajmi është konfirmuar nga mediat italiane, të cilat publikuan axhendën e kreut të qeverisë italiane për javën e ardhshme.

Sipas axhendës, Conte parashikon të takohet vetëm me Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin Ilir Meta, ndërsa vizita pritet të mbyllet brenda të martës. Në axhendën e publikuar nuk jepen detaje nga tema e bisedimeve mes Kryeministrit të Italisë me homologun e tij shqiptar dhe kreun e shtetit, Ilir Meta.


Megjithatë, vizita e Kryeministrit të Italisë në Tiranë, mbahet vetëm dy ditë para se vendet e Bashkimit Europian të marin vendimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Italia është shprehur prej kohësh “pro” Shqipërisë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.
Skip to toolbar