Kush e ‘tradhtoi’ Berishën? Emrat e deputetëve të PD që votuan pro rritjes së pagave

AKTUALITET


Dje në Kuvend u miratua rritja e pagave. Nga miratimi i këtij ligji do të përfitojnë 130 330 punonjës të administratës dhe 250 funksionarë politikë që e kanë pagën të lidhur me presidentin, pra sipas hierarkisë.

Por sa do të përfitojnë punonjësit e administratës, gjyqtarët, deputetët, ministrat, kryetarja e kuvendit, kryeministri dhe Presidenti?


Deputetët janë më me fat, pasi përfituan rritjen më të madhe me 98%, ministrat 82%, 72% rritje kryeministri, Presidenti 65% më pas administrata, 10–35 mijë lekë.

Rritja u miratua dhe do të dekretohet, por sipas kryeministrit administrata do ta marrë rritjen duke filluar llogaritjen që në datë 1 Prill.

Pra në qershor kur të merrni pagën e majit do të keni edhe rritjen e muajit Prill. Projektligji u miratua edhe me votat e një pjese të opozitës, PD-së zyrtare. Por kush votoi pro dhe kundër.

Deputetët e opozitës që votuan pro:

Ferdinand Xhaferraj

Ramadan Likaj

Gazmend Bardhi

Bledion Nallbati

Agron Gjekmarkaj

Xhelal Mziu

Merita Bakiu

Emilja Koliqi

Mesila Doda

Sajmir Koreshi

Kreshnik Collaku

Ervin Salianji

Eralda Bano

Seladin Jakupllari

Shpëtim Idrizi

Andia Ulliri

Jorida Tabaku

Lefter Gështenja

Arbi Agalliu

Helidon Bushati

Zheni Gjergji

Erjola Pampuri

Orjela Nebiaj

Dhurata Tyli

Të pranishëm që nuk votuan

Flutura Açka

Elda Hoti

Votuan kundër

Dashnor Sula

Bujar Leskaj

Petrit Doda
Skip to toolbar