Musinen e vranë komunistët, mbesa europarlamentare

AKTUALITET


Arba Kokalari është shqiptarja e parë që fiton një karrige në Parlamentin Europian, megjithëse si përfaqësuese e Suedisë.

Arba Kokalari e ka njoftuar fitoren e saj në Facebook, ku ka postuar foto të shumta dhe ka marrë urime nga të gjithë, edhe nga miq shqiptarë që i bëjnë thirrje të ngrejë zërin për Shqipërinë në PE.


Arba Kokalari kandidoi për partinë Moderaterna në Suedi, që është pjesë e Partive Popullore Europiane, pra të spektrit të djathtë. Partia e saj fitoi 17.6% të votave, dhe do të përfaqësohet me 4 deputetë në parlamentin europian. Mes tyre dhe Arba Kokalari që është shqiptarja e parë që fiton një vend në Parlamentin europian.

Mësohet se ajo është mbesa e Musine Kokalarit e njohur si antikomuniste dhe e persekutuar nga regjimi i Enver Hoxhës.

Ndërkaq dy shqiptaret e tjera që garonin në zgjedhjet europiane nuk patën fat të fitonin. Kështu Geri Balla humbi, megjithëse Partia Demokratike në Itali doli mirë në zgjedhje. Ndërsa Eda Gemi, pati të njejtin fat si partia e saj Pasoku në Greqi e cila pësoi rënie.

JUST NU: Moderaterna tar ett fjärde mandat och jag har kommit in i Europaparlamentet! 🌟 TACK till ALLA som har kämpat för Moderaterna och mig! 🎉💙Ⓜ️ #revansch

Gepostet von Arba Kokalari am Sonntag, 26. Mai 2019Skip to toolbar