Libani mohon se armët e Hezbollahut janë në aeroportin e Bejrutit

BOTA


Zyrtarët libanezë morën gazetarë dhe diplomatë në Aeroportin Ndërkombëtar të Bejrutit në një përpjekje për të provuar se organizata ekstremiste Hezbollah nuk mban armë atje.

Gazeta britanike The Telegraph raportoi të dielën se punëtorët e aeroportit pretendojnë se Hezbollahu ka dërguar dërgesa të shumta raketash përmes aeroportit.

Konflikti prej muajsh mes Hezbollahut dhe ushtrisë izraelite në kufirin mes Libanit dhe Izraelit është intensifikuar javët e fundit. Ministri në detyrë i Transportit i Libanit, Ali Hamieh, njoftoi se qeveria do të padisë gazetën britanike për shpifje dhe gënjeshtra.

Duke hedhur poshtë pretendimet në artikull se dërgesat e armëve të Hezbollahut anashkalojnë shërbimet e sigurisë së aeroportit, ministri tha se qeveria ka besim në shërbimet e sigurisë dhe është e kënaqur me punën e tyre.

Hezbollahu dhe zyrtarët izraelitë kanë rritur shkëmbimin e kërcënimeve, duke njoftuar se do të sulmojnë infrastrukturën kryesore ushtarake dhe civile nëse konflikti përshkallëzohet në një luftë të gjithanshme, sipas Associated Press.

Telegrafi gjithashtu raporton se punonjësit e aeroportit kanë vërejtur mbërritjen e “kutive misterioze” në aeroportin e Bejrutit në fillim të konfliktit mes Izraelit dhe Hezbollahut. Zyrtarët libanezë i mohuan menjëherë këto pretendime.

Përfaqësues të ambasadave të huaja, përfshirë Egjiptin, Gjermaninë dhe diplomatët e BE-së, si dhe gazetarë vizituan sot magazinat e aeroportit të vetëm ndërkombëtar të Libanit.

Ministri i Transportit vlerësoi se artikulli i Telegrafit është pjesë e një lufte psikologjike kundër Libanit dhe se dëmton reputacionin e aeroportit. Hezbollahu nuk e komentoi artikullin në të përditshmen britanike.

Izraeli bombardoi aeroportin e Bejrutit gjatë luftës së fundit kundër Hezbollahut në 2006./abcnews.alSkip to toolbar